uskottu, toivottu, rakastettu seurakuntavaalit suomen ev. lut kirkko

Seurakuntavaalit – sinun äänesi ja panoksesi ovat tärkeitä

Seurakuntavaaleissa valitaan luottamushenkilöt, jotka päättävät seurakuntamme toiminnan linjauksista ja kehittämisestä tulevina vuosina. Äänestämällä ja asettumalla ehdolle voit vaikuttaa siihen, millaisena seurakunta elää ja palvelee Mäntyharjulla.

Miksi kannattaa asettua ehdolle?

Seurakunnan luottamushenkilönä olet mukana:

  • suunnittelemassa toimintaa
  • päättämässä, kuinka rahoja käytetään
  • päättämässä työntekijävalinnoista
  • jakamassa osaamistasi
  • luomassa mielikuvaa kirkosta
  • valitsemassa edustajia kirkolliskokoukseen ja hiippakuntavaltuustoon

Kuka voi olla ehdokas vaaleissa?

  • Voit asettua ehdokkaaksi, jos olet kirkon konfirmoitu jäsen ja täyttänyt 18 vuotta viimeistään vaalipäivänä 15.11.2026.
  • Antanut kirjallisen suostumuksen ehdokkaaksi asettumisesta
  • Tunnettu kristillisestä vakaumuksesta
  • Et ole vajaavaltainen

Tule mukaan rakentamaan seurakunnan tulevaisuutta Mäntyharjulle

Seurakunta tarvitsee monenlaisia ihmisiä ja näkökulmia. Sinun kokemuksesi, ajatuksesi ja osaamisesi ovat arvokkaita. Lähde rohkeasti ehdolle seurakuntavaaleissa ja kannusta myös muita mukaan!

Lisätietoa ehdokkuudesta, aikatauluista ja vaalien käytännöistä saat:

 

https://evl.fi/seurakuntavaalit-2026/

 

 

 

 

Seurakuntavaalit Mäntyharjun seurakunnassa 2026

Marraskuun 2026 seurakuntavaaleissa valitaan Mäntyharjun seurakunnan kirkkovaltuustoon 19 kirkkovaltuutettua vuoden 2027 alusta alkavalle nelivuotiskaudelle. Voit vaikuttaa seurakunnan ja kirkon tulevaisuuteen äänestämällä vaaleissa!  

Seurakuntavaaleissa seurakuntalaisten joukosta valitaan luottamushenkilöt suunnittelemaan oman seurakunnan toimintaa seuraavalle nelivuotiskaudelle.  Luottamushenkilöt päättävät monista muun muassa seurakunnan talouteen, rakennushankkeisiin ja työntekijävalintoihin liittyvistä asioista. Lisätietoa siitä, mistä seurakuntien luottamushenkilöt päättävät. Seurakuntavaalit käydään neljän vuoden välein kaikissa Suomen seurakunnissa.  

 

Vaalikoneeseen pääset klikkaamalla tästä! (Linkki aukeaa uudessa ikkunassa)

 

Vaalien tulokset (Mäntyharjun seurakunta)

 

 

Tärkeät päivämäärät

 

Ehdokasasettelu päättyy 15.9.

Voit asettua ehdolle, jos olet konfirmoitu, 18 vuotta viimeistään vaalipäivänä 15.11.2026 täyttävä ev.lut. seurakunnan jäsen. Mikäli et ole kirkon jäsen, mutta ehdokkuus seurakuntavaaleissa kiinnostaa, liity kirkkoon ajoissa. Seurakunnan tulee vahvistaa jäsenyys 15.9. mennessä. 

Ennakkoäänestys järjestetään 3.–7.11.

Voit äänestää ennakkoon kaikissa Suomen ev.lut. kirkon seurakuntien ennakkoäänestyspaikoissa. Äänioikeus on viimeistään vaalipäivänä 15.11.2026 16 vuotta täyttävällä seurakunnan jäsenellä.

Vaalipäivä on sunnuntaina 15.11.

Vaalipäivänä voit äänestää vain oman seurakuntasi ilmoittamassa äänestyspaikassa.

Seurakuntavaalien 2026 pöytäkirjat ja kuulutukset:

Vaalilautakunnan kokous 1 

Vaalilautakunnan kokous 2

Vaalilautakunnan kokous 3

Vaalilautakunnan kokous 4

Vaalilautakunnan kokous 5

Vaalilautakunnan kokous 6

Viralliset kuulutukset:

 

Käytä ääntäsi seurakuntavaaleissa - sillä on merkitystä!